Levant

  • Barkod 9789752899322
  • Stok Durumu TÜKENDİ
Yeni
23,15 19,68
%14 İndirim

Güneşin doğduğu topraklardan, batıya açılan üç pencere; Smyrna (İzmir), İskenderiye ve Beyrut...

Philip Mansel, Levant'ta Doğu ve Batı'nın tarih boyunca süren diyalog ve çatışmalarını barındıran bu şehirlerin bir panoramasını sunuyor. Bu üç şehir, Osmanlı İmparatorluğu ile Avrupa arasındaki en etkili iletişim noktalarıydı. Farklı kültürlerin, dinlerin ve ulusların birlikte yaşayabildikleri, neredeyse devlet politikalarından bağımsız kendi kadim karakterlerini dayatan şehirlerdi. Sakinleri de, tıpkı yaşadıkları şehir gibi kendilerine farklı kimlikler ve diller seçebiliyor, hatta ortak yaşamlarını bir adım ileri taşıyarak ortak bir dil, lingua franca, icat edebiliyorlardı.

Fakat başta kozmopolit karakteri olmak üzere, özgürlük çağrıştıran bu meziyetlerinin yanı sıra, felaketler de Levant'ın yakasını bırakmıyordu. Smyrna, büyük yangınla, İskenderiye, modernlik ve gelenekler arasında sıkışmışlığıyla, Beyrut ise iç savaşla tanıştı.

Konstantiniyye'nin yazarı Mansel, en ufak ayrıntıyı bile atlamadan, titizlikle işlediği bu tarihsel anlatıda, sadece şehirlerin tarafını tutarak, hikayeyi bir de onların dilinden dinlememizi sağlıyor. Çünkü Doğu ile Batı'ya ev sahipliği yapmış bu şehirlerin birlikte yaşamak üzerine anlatacak çok hikâyesi var.

Güneşin Doğduğu Topraklarda Yolculuk

Philip Mansel'in Levant, Akdeniz'de İhtişam ve Felaketler kitabıyla okur Birlikte yaşamanın iksirini bulan Levanten şehirlerinde dolaşıp Cennet nasıl cehenneme döndü? sorusuna aynıt arıyor. Philip Mansel, Karşıtların birleşimi ile oluşan Levantta ayrışmaların nasıl, hangi nedenlerle baş gösterdiğini çarpıcı analizlerle aktarıyor.

-Figen Ünal Şen-Vatan Kitap 09 10 2011

Özellik Değer
Yayın Evi Everest Yayınları
Yazar Philip Mansel
Basım Tarihi /
Sayfa Sayısı 638
Cep Boy Hayır
Taksit Taksit Tutarı Toplam Tutar
Peşin 19,68 19,68
2 9,84 19,68
3 6,56 19,68
Taksit Taksit Tutarı Toplam Tutar
Peşin 19,68 19,68
2 9,84 19,68
3 6,56 19,68

Ürüne ait yorum bulunmamaktadır.

Güvenlik Kodu

En Çok Satanlar

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.